streda 30. novembra 2011

Matched by Ally CondieDo Not Go Gentle!!!

CoverDeal: Bubble prisoner
Deal: Čhttp://www.allysoncondie.com/o najkvalitnejší život... aj za cenu slobody
BestFriend4Ever: Sure!!!
Plus: ľudská duša, odvaha a rebélia
RelationshipStatus: Absolutely Good Match


CoverDeal: Bubble prisoner
Tak toto je obálka za ktorou by som sa v kníhkupectve obzrela!!! Nič do očí bijúce, žiaden rušivý element ako ma obálkam miliónov iných kníh. Pohľad je vedený presne na miesto na ktoré má byť vedený. Čitateľ si nemusí všímať nič iné. Jasné zreteľné a pritom tak príjemné a pekné. Na tejto obálke jasne vidno symbiózu kvalitnej foto-grafiky a výrečnosti obrazu.
Táto obálka by snáď ani nemohla povedať viac. Dievča v zelených saténových šatách uprostred bezpečnej bubliny. Ale čo jej ruky? Čo ak sa chce dostať von z priestoru, ktorý je taký bezpečný, až môže byť vražedný?
A čo tá zelená farba šiat? Nie je to farba nádeje?!
Jedným slovom: impresionistické. Obálka, ktorá necháva dojem.

Deal: Čo najkvalitnejší život... aj za cenu slobody
Cassia úplne dôveruje Spoločnosti (The Society), všetko ju viedlo k tomu, aby si bola istá, že ak Spoločnosť určuje čo si obliekoať, kedy a čo je sť, kde pracovať, žiť, tráviť voľný čas, kedy umierť a aj to, koho si vziať, je to len a len pre dobro jej občanov.
Koniec koncov, taký produktívny život ako majú občania tejto novej Spoločnosti nemali ľudia nikdy predtým. A Cassia to vie.
V momente, keď sa na obrovskom plátne na Párovacom Plese (Matching Banquet) objaví tvár jej najlepšieho priateľa Xandera, je si istá, že on je presne ten, s ktorým by mala stráviť zvyšok života. Spoločnosť sa predsa NIKDY nemýli!!!
Alebo áno?  
Keď si ale chce Cassia na druhý deň prezrieť informácie o Xanderovi, ktoré dostala na mikrokarte, odrazu sa stane niečo šokujúce. Jeho tvár z obrazovky zmyzne. A na kratku chvíľu sa zjaví tvár niekoho iného.
Niekoho koho Cassia tiež pozná. Tvár Ky- a Markhama.
Čo sa stalo?
Od toho momentu už nedokáže Cassia myslieť na Xandera a začína pochybovať o neomylnosti Spoločnosti.
Ako sa jej vzťah s Ky-om prehlbuje, postupne chápe, že v skutočnosti sú väzňami. Väzňami vnútri obrovskej bezpečnej bubliny, ktorá ale nikomu neposkytuje slobodu.


BestFriend4Ever: Sure!!!
Sure!!! Som si takmer istá, že na svete nie je dievča, ktoré by sa nechcelo kamarátiť s Cassiou. Je mi jasné, že priateľstvo s ňou môže (takmer nevyhnutne) viesť k miliónu obrovských problémov, ktorým by sa obyvateľ Spoločnosti najradšej vyhol, ale určite by to stálo za to. Jej odvaha, rovnako ako Ky-ova odvaha ponúka nejaký impulz. Niečo, čo dokáže človeka zasiahnuť a posunúť.


Plus: Ľudská duša
Myslím, že občas nám treba pripomenúť, že ľudská duša azda nie je smrteľná, konečná. 6e smrťou sa veci končiť nemusia., že za určitých okolností môže povstať a postaviť sa svojím väzniteľom a tyranom zoči voči.

Plus: Odvaha a rebélia
Dušu trieštiace a srdce rvúce emócie, ktoré môžu viesť tak k smrti ako aj k novému bezpečiu. Prekračovanie limitov a vnútorných hraníc človeka je cítiť z každej vety knihy

RelationshipStatus: Absolutely Good Match
Čítala som, že trilógia Matched je najlepšia od čias HungerGames, ale ja by som si dovolila polemizovať. Myslím, si, že Matched je v určitých ohľadoch oveľa lepšie čítanie ako Hunger Games (tým v žiadnom prípade nechcem degradovať HG, sú to jedny z najlepších a najsrdcedrásajúcich kníh aké som v živote čítala).
Matched prichádza s komplexným obrazom dystopickej Spoločnosti, ktorá je založená na dokonalosti. Každý jeden pohyb obyvateľov, každá aktivita, úkon je založený na presných a jasných štatistikách a prieskumoch. Všetko funguje v jasne nadefinovaných líniách a nikoho ani len nenapadne ich prekročiť.
Obyvatelia dostávajú v správnom čase dávky jedla s presným množstvom vitamínov a proteínov, na základe testov je každému udelená pracovná pozícia na ktorej môže byť najproduktívnejší, hodiny a čas na voľno časové aktivity je jasne daný rovnako ako čas smrti (na 80. Narodeniny). Dokonca aj „manžel“ či „manželka“ sú vybraný systémom na základe vyhodnocovania genetických testov jedincov. A toto párovanie sa deje na Párovacom Plese, ktorý sa stal odrazovým mostíkom pre celý príbeh.
A cieľ? Predĺžiť, zrovnoprávniť, skvalitniť a zlepšiť život.
Je to príbeh o tom, ako jediná drobnosť, jeden pohľad a jedna myšlienky dokáže zmeniť pohľad na svet a na Spoločnosť, ale hlavne je to príbeh o rebélii voči systému, ktorý funguje ako dobre naolejované hodinky (a možno sa to len zdá) a voči ktorému je rebélia takmer nemožná.
Matched ide hlboko pod povrch. Nie len čo sa týka príbehu, ale aj emócií a vnímania pri čítaní. Takmer každá veta je hodná citovania. Takmer každý dialóg je hodný sĺz. Úžasne ukazuje, že láska je väčšia ako príkazy a pravidlá a že je hodná prekročenia konvencií.
Bola som smutná, keď kniha skončila, ale jej záver dávala akúsi nádej (ktorú možno pochopíme v Crossed, alebo neskôr). Je to kniha, ktorú by som dokázala v ruke držať dňom-nocou a jednosnačne to nie je ten druh literatúry, ktorý stačí prečítať raz. Myšlienky, emócie a činy v nej sú také silné, že ponúknu inšpiráciu aj pri stom čítaní. To som si istá.
Matched je jednoznačne ikonou medzi dystopiami. A azda aj medzi celou YA.
XOXO
DomiLondon


3 komentáre: