utorok 11. decembra 2012

Dieťa zmierenia by Francine Rivers


http://www.zaex.sk/obalky_knih/dieta_zmierenia_kumran.jpg
CoverDeal: „Ona číta Steelovky? Trapas!“
Deal: Zle naprogramovaný Matrix a radikálne rozhodnutie
BestFriend4Ever: drsný look, tetovania a za sebou niekoľko rokov fakt divokého života
Plus: Berkley, Secret Family History, Boy that loves so much...
RealitionshipStatus: aká je táto kniha?. Pomaly pretvára človeka ako kuchynský robot cesto. Krása.


CoverDeal: „Ona číta Stealovky? Trapas!“
Ak si niekto myslí, že hodnotiť podobnú obálku je jednoduché, mal by si to podľa mňa buď:
a)      Vyskúšať
b)      Vážne sa zamyslieť nad svojim zdravotným stavom...
Okej, žartujem, ale čo tam po tom. Je to fakt ťažké, pretože sa vo mne bijú dva fakt silné a názori a pocity a netuším, ktorý z nich má pravdu. Fakt nie. Na jednej strane sa mi tá obálka zdá veľmi príjemná a vzhľadom na to, že obálkový štýl Francine Riversovej sa nám všetkým postupne dostáva do oka... a tak trocha aj do podvedomia, vlastne som, ani neostala taká prekvapená, že kniha vyzerá takto. Fajn, milá obálka s veľmi pokojnou atmosférou, oceán, face-less girl, ako sa to pomaly stáva tradíciou v knižnom priemysle,... bla bla bla. Ale úprimne si povedzme, ako by ste sa cítili s touto knihe v Bratislavskej preplnenej električke, alebo 39-tke? Fakt. Ja som to zažila. Naschvál som si ju zobrala do školy, aby som na vlastnej koši okúsila, aké pocity to vo mne vyvolá. Pretože niečo také neoklamete...
A viete čo? Nebolo mi to veľmi po vôli. Fakt nie. Zdalo sa mi, akoby som nad hlavami všetkých videla obrovské bubliny v ktorých  vírilo len niekoľko slov. „Ona číta Stealovky? Trapas!“
Okej priznávam, zväčša to nemusí byť len kvôli fotečke, ale aj kvôli názvu. Nehádam sa. Poznám miliardu ľudí, ktorým sa tá obálka páči tak, že by si z nej chceli spraviť plagát a vycapiť si to nad posteľ. Vážne. Žiaľ, ja som trochu na inej lodi.

Deal: Zle naprogramovaný Matrix a radikálne rozhodnutie
Dynah je študentka umenia (cool) a chodí s najobľúbenejším chalanom na univerzite (even more cool). Má fakt skvelý život, robí v bistre, kde ju všetci žerú viac ako jedlo, ktoré majú na stole pred nosom, rodina, budúcnosť... všetko vyzerá fakt parádne. Lepšie by vlastne ani nemohlo.
Lenže, ako to už býva, niečo sa pokazilo. Zvrtlo o stoosemdesiat stupňov. A možno aj viac. Fakt.
Keď ide v jeden januárový večer z práce na intrák cez park... znásilnia ju. Brutálne. Bez toho, že by páchateľovi vôbec videla na tvár.
A skvelý, ligotavý život sa pomaly začína rozpadať ako zle naprogramovaný Matrix.
Chalan, ktorý mal stáť pri nej, ten chalan, ktorý na univerzite viedol najúspešnejšie biblické stretnutia a ašpiroval na pozíciu fakt prestížneho pastora začína odrazu Dynah vnímať ako niekoho poškodeného, zničeného. Nie dosť dobrého pre jeho úžasný a dokonale naplánovaný život (tak to už až tak cool nie je, čo poviete).
Stál pri nej, keď to vtedy potrebovala? Čo ste! Lízal si vlastné rany a snažil sa to ustáť pred univerzitou s nepoškodenou povesťou. Blé.
Skončilo sa to? Ani náhodou! Znásilnenie si vyžiadalo svoju daň a Dynah zistí, že je tehotná a medzi dvoma mlynskými kameňmi. Medzi tým, ktorý na ňu valí rodina, „úžasný a starostlivý frajer“, lekári a spoločnosť  keď jej vravia, aby sa toho monštra zbavila; a tým druhým, ktorý je vraví opak. Rozhodnutie, ktoré zmení životy všetkých v jej okolí.
Radikálne rozhodnutie

http://t2.ftcdn.net/jpg/00/40/70/49/400_F_40704922_mMhSS1N8kUUXfukxBRV3pkBCLbwLgfEI.jpg
BestFriend4Ever: drsný look, tetovania a za sebou niekoľko rokov fakt divokého života
O Dynah sa vyjadrovať nebudem, pretože nerada rozoberám hlavné postavy ( a nielen preto, že je to príliš mainstream). Na druhej strane je tu niekto kto by si zaslúžil zmienku. A možno aj trochu viac priestoru v knihe. Alebo v mojom srdci. Alebo v živote (neznášam, keď sa dostanem do stavu, kedy sa mi páči vymyslená postava---)
Predstavujem vám Joa. Chlapca, ktorý by mal ostatných učiť, ako sa správať, ako mať rád, a tak... Poznáte to, keď vám srdce zaplesá, keď si na nasledujúcej stránke knihy všimnete meno nejakej fakt obľúbenej postavy a naraz ste fakt šťastný, lebo viete, že zasa povie, spraví niečo pekné?
A navyše ak má ten niekto pekne drsný look, tetovania a za sebou niekoľko rokov fakt divokého života. Poviem vám, takáto kombinácia ma vie dostať (Franc´, ty vieš, čo na mňa platí... woo-hoo).
Viac vám tu napísať fakt nemôžem, už som azda spojlerovala dosť, ale... you know.

Plus:
Berkley-
 táto kniha má toľko plusov, že obmedziť to len na niekoľko spomenutých, by mohlo byť priam hriechom. Každopádne vám chcem povedať jedno: mám rada US Ivy Lique a jej školy. A mám rada Berkley (a nielen preto, že tam študírovala moja sestra)... ten študentský život má čosi do seba, nie ako tu. Chápete čo tým myslím. Jednoducho si odrazu spomeniem na Gilmore´s girls a som mimo
Secret family history
Hej, viete čo je desivé? Keď sa zamyslíte nad svojou rodinou, nad životom svojich rodičov, kým vás mali, nad život svojich strarkovcov a zistíte, že o nich vlastne vôbec nič neviete a pod povrchom fakt skvelej rodiny môže tlieť zapálené a červené uhlie minulosti, ktoré nemal kto zahasiť a tak páli nohy všetkým naokolo. Myslím, že tak sa cítila Dynah, keď začala zisťovať, že u nich doma njie je všetko tak ako sa zdá a že hriechy minulosti nie sú pochované v dávnych rokoch, ale ovplyvňujú každodenný život všetkých v rodine.
Boy that loves som much...
Že radšej chce trpieť sám, akoby mal dopustiť ešte väčšiu ťarchu dopadajúcu na svoju milovanú. Viete čo? To je boží muž. Taký ako on. Fakt. A viac vám nepoviem, pretože už je toho aj tak dosť

RealitionshipStatus: Aká je táto kniha?. Pomaly pretvára človeka ako kuchynský robot cesto. Krása.
Poviem vám pravdu, teším sa na ďalšiu knihu od Francine Riversovej. Jej texty jednoducho prenikajú skrz všetky škrupiny, ktoré si človek naobliekal a vnikajú priamo do srdca. To je požehnanie. Fakt. Napriek tomu, že je to jedna z najradikálnejších kníh, ako som v ostanom čase čítala a často som sa pýtala sama seba, čo by som spravila na Dynahinom mieste, vôbec to nebolo písané didakticky, ani poučne, ani pohoršujúco... ale s láskou takou, že zatúžite, aby tá kniha nikdy neskončila. Paráda.
Čítate a čítate a čítate a nemôžete sa nabažiť toho, čo je vo vnútri. A potom, keď to skončí neplačete. Nie je to desivý koniec ako som cítila pri Harrym Potterovi, strata a tak. Vôbec nie. Je to pokojný koniec, ktorý vám pomôže a dovolí nadýchnuť sa a pozrieť sa na nové horizonty. Vidieť život novými očami a cítiť nový srdcom. Takže aká je táto kniha?. Pomaly pretvára človeka ako kuchynský robot cesto. Krása.

P.S.: Knihu si môžete objednať cez Kumran. Link je na hornej lište. 

2 komentáre:

 1. Vďaka za túto recenziu. Dlho som váhala, ale asi som sa práve rozhodla si túto knihu zaobstarať a prečítať. Som zvedavá, ako zapôsobí na mňa. :)
  Ešte raz vďaka a želám radostný deň! Letitia.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. jéj, Leti, to je od teba také milé, že sa to ani povedať nedá. Si veľmi, veľmi milá. Verím, že sa ti tá kniha bude pášiť, že ti prinesie niečo veľkolepé do serdca,.... a tak... Aj tebe krásny deň. Radostný.

   Odstrániť