pondelok 6. augusta 2012

Tisíc darov by Anne Voskamp

http://sphotos.xx.fbcdn.net/hphotos-snc6/s720x720/285741_10150954997558758_180010617_n.jpg

Jedinečná kniha. Verte mi. A o jej jedinečnosti svedčí aj to, že som ju dočítala zhruba pred troma týždňami, ale tých dvadsať jeden dní odvtedy, som musela hľadať správne slová na to, aby som vám ju dokázala priblížiť.
Okey, azda sa môže zdať, že to beriem vážnejšie ako by som mala, ale... inak to nejde. Poznáte ten pocit, keď si lámete hlavu nad tým, ako mohol autor so seba vylúdiť takú krásnu konštrukciu vety a ubíja vás pocit, že vy pravdepodobne nič také nezosnováte? Poznáte to? Ak nie, pri tejto knihe sa vám ten pocit zaryje pod kožu tak hlboko, že ho už odtiaľ nedostanete. Nepreháňam.
http://www.create-with-joy.com/wp-content/uploads/2012/05/5-5-12-Ann-Voskamp.jpg
Zakaždým keď som Tisíc darov čítala, musela som sa usmievať. Viem, znie to ako klyšé, ale je to tak. Slová sa knihou niesli ako hudba (ani ja som neverila, že niečo také je možné, ale ukázalo sa, že som sa mýlila) a často som si predstavovala, že keď raz budem mať beby, budem mu z tej knihy čítať pri jeho bielej postieľke. Samozrejme, že tomu to mrňa nebude rozumieť, ale myslím, že by bolo krásne zabaliť ho tými krásnymi slovami.
Tisíc darov rozpráva príbeh o tom, ako sa z každodenných stereotypov môžu stať ducha oživujúce zázraky. Je to kniha o tom, ako človek dokáže vidieť krásu v letnom daždi a v blatových stupkách na čisto pozmývanej podlahe, v napnutých svaloch na rukách svojho manžela pri rúbaní dreva ale aj v odseknutom prste najmladšieho syna. Je to divý sprievodca, ktorý po dávkach aplikuje do čitateľa nádej a vieru v krásu.
Istý filozof raz povedal, že sú knihy, ktoré sa zhltnú, sú tie, ktorým čitateľ dovolí, aby sa mu rozpustili na jazyku a potom sú také, ktoré treba žuť a vnímať každú zložku ich chute. A to je prípad Ann Voskampovej. Nie je to kniha na jeden hlt ale na celoživotné prežúvanie, vďaka ktorému sa do tela dostanú živiny, ktoré spravia život naplneným až po okraj.  
Jednoznačne je to najočarujúcejšia kniha akú som v živote čítala (a že som ich už čítala naozaj veľa!!!!), to čo som o nej napísala v týchto riadkoch ani z desatiny pravdivo nevykresľuje jej skutočnú hodnotu a dynamiku. A možno práve to je na tom to dobré... možno to je znak, že si ju naozaj treba prečítať, odložiť do knižnice a potom prečítať znova. A znova. A znova. 

Nuž a Ann každý deň prispieva krásnymi postmi na svoj blog, takže ak ešte nie ste presvedčení, či knihu naozaj chcete, myslím, že jej slová vám dajú jasnú opdpoveď. :D Tu jej jej blog: A Holy Experience.
A... kúpiť si ju môžete tu: Tisíc darov- Kumran. :D

2 komentáre:

 1. Ahhoj, hned na úvod chci říct, že jsem na tomto blogu poprvé, ale můj seznam knih "k přečtení" se rozšířil nejméně o pět položek. Děkuju, budu se ráda vracet.

  Ale teď ke článku. Moc se mi líbí ten citát o "chuti knih", je krásný a pravdivý. Knihu neznám, ale vypadá moc hezky. Radovat se z běžných věcí je jedním z největších umění života a myslím, že toto umění není příliš rozšířeno. hodně pěkně o tom píše například Fulghum (možná ho znáš?), který se řadí k mým nejoblíbenějším autorům.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj Myanmar, nuž, trochu to trvalo, ... ale predsa len, odpovedám ti. Teda, pánoi, riadne ma teší, že ti tento blog pomohol nájsť nejaké fajné knihy na čítanie (ktoré sú to... len pre informáciu :D)... a teší ma to o to viac, e píšem o knihách., ktoré sú podľa mňa fakt skvelé a ktoré dokážu meniť život, alebo aspoň pohľad naň. Takže to Ďakujem, pre takých ako si ty, to tu robím, ver mi.
   Fulghuma nepoznám... je mi to ľúto, možno jedného dňa príde čas aj naňho. Zatiaľ ti môžem povedať, že čítam knihu Z temnôt (už druhýkrát) je to fakt paráda, vážne,... takže zrejme aj recenzia na ňu sa bude niesť v tomto duchu. Odporúčam... jednak si prečítať recenziu a jednak si ju kúpiť (teda tú knihu myslím). :D
   Tak sa maj... júú ... a pekný deň

   Odstrániť