pondelok 2. júla 2012

Život napriek mojej vôli by Kristen Jane Anderson


http://www.sirion.sk/user/catalog_big/177/zivot-napriek-mojej-voli.jpg

Niet divu, že kniha život napriek mojej vôli sa stala takou úspešnou. Po prečítaní som nemala najmenších pochýb, prečo je tomu tak, prečo čitateľa okamžite chytí za srdce, posadí ho do kresla a nedovolí mu vstať, kým neobráti poslednú stranu a nedočíta posledné slovo. Dôvod je taký jednoduchý a prozaický až dokáže vyraziť dych. Človek má totiž pocit, akoby čítal svoj vlastný príbeh (fajn, možno generalizujem, ale verím, že rovnako ako ja, tento pocit má obrovské množstvo mladých ľudí).
Nechcem tu veľmi mudrovať ani hlboko rozoberať túto knihu, ale mám pocit, že jej blízkosť nášmu srdcu je spôsobená práve autenticitou citov a emócií, ktoré Kristen opisuje  a ktoré boli v jej srdci tak hlboko zakorenené. Keď som túto knihu čítala, uvedomovala som si, že s deväťdesiatimi percentami pocitov, úzkostí a bolestí, ktoré obklopovali Kristen pred tou udalosťou som sa stretla. Boli a stále sú súčasťou môjho života rovnako ako sú súčasťou životov mnohých iných deciek a mladých ľudí. Keď som teda vnímala ako ju tieto pocity ubíjali, ničili, zmocňovali sa jej mysle a vnímania, vedela som o čom hovorí. Rozumela som jej a vďaka tomu som si z príbehu, z jej života mohla zobrať čo najviac.
Sledovať, ako ju temrava depresie, úzkosti a smútku uprostred noci vedie na železničnú trať, kde sa pokúsila ukončiť svoj život, ktorý pokladala za bezcenný  a stranený, mi zvyšovalo pulz a šírilo po tele adrenalín. Aj napriek tomu, že si Kristen ľahla na chladné železné koľajnice a prešlo cez ňu tridsať dva plne naložených vagónov, nezomrela. Prišla o obe nohy, stratila štyri litre krvi, ale nezomrela. Vlak cez ňu prefrčal rýchlosťou 90 km/h, ale nezomrela. Na základe fyzikálnych zákonov ju mal podtlak spôsobený váhou a rýchlosťou vlaku v pohybe vtiahnuť podeň a rozsekať na kusy, ale nastalo sa tak. Ostala na žive. Aj napriek svojej vôli.  A jej život sa radikálne zmenil. Od základov. Liečenia, medikácie, rehabilitácie, vozík a život bez nôh – nič nebolo tak, ako plánovala.
http://www.reachingyouministries.com/kja_oprah_2.jpg
Kristen ako hosť v Oprah Winfrey Show
A predsa, práve v tom najnepravdepodobnejšom čase, v tej najneočakávanejšej chvíli jej život prenikla nádej, ktorá jej život a vnímanie pod základov zmenila a dala mu zmysel.
Tento príbeh ma okamžite vtiahol. Nedokážem si ani len predstaviť, akými mukami, musela Kristen prejsť po tom, čo sa jej stalo. Samozrejme, vyliečenie a uzdravenie nepríde len tak, cez noc (hoci....), ale ona ten čas bolesti a utrpenia využila na prehĺbenie svojho vzťahu s Bohom a na to, aby pomohla ostatným ľuďom v podobných situáciách.
Myslím, že je to naozaj obdivuhodný príbeh.


Ak by sa vám zdalo, že moja recenzia toho prezrádza primálo, je odveci, alebo chaotická.... kuknite toto:Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára