streda 22. júna 2011

Pád (Lauren Kateová)


Keď ti zhorí frajer, letíš rovnou cestou do polepšovne!!!
Recenzia na PÁD (Lauren Kateová) od Domi London

COVER DEAL: stratilo sa emo dievča v lese?
DEAL: keď nie upír ani vlk tak...anjel
BFF: no... neviem, neviem
PLUS: freaks na každom kroku

COVER DEAL: stratilo sa emo dievča v lese?

Ťažko pochybovať pre akú vekovú kategóriu je určená táto kniha, keď kuknete na jej obal. Dievča v čiernych, priam gotických šatách uprostred mŕtveho, temnou hmlou zaplaveného lesa by len u málokoho vzbudilo dojem knihy vhodnej na seriózne, „“dospelácke“ čítanie.
Niekoľko odborníkov a kritikov by si dokonca mohlo zgustnúťť na tejto potwilightštenej obálke, ktorá evokuje brakovú litratúru. Ale mne je to jedno. YA literatúra je YA literatúra a presne takým štýlom s aj prezentuje. A Pád prezentuje svojim obalom túto literatúru priam úchvatne. Niet divu že je tak marketingovo a komerče obľúbený.
A nakoniec, obálka len odráža atmosféru, v ktorej sa celý príbeh odohráva takže....

DEAL: keď nie upír ani vlk tak...anjel

Lucinda (Luce) Pricová sa voľky nevoľky ocitá uprostered „polepšovne“ kam ju poslali po tom, ako sa stala jediným svedkom a podľa všetkých aj príčinou smrti svojho takmer-frajera. Meč , Kríž, ako sa volá nápravné zariadenie je veľmi podobné väznici s najvyšším stupňom stráženia a jeho zamestnanci sú učitelia, tyrani, dozorcovia a psychológovia v jednej osobe. Človek má priam chuť zvolať: Chúďa Luce! Vezmite ju odtiaľ niekto!
Ale veci sú strašné len pokiaľ kútikom oka nezbadá chlapca so zlatistými vlasmi. Damiela Grigoriho, ktorý jej vstýšeným prostredníkom veľmi jasne ukáže, aký ma na ňu názor. Po tomto sú veci ešte strašnejšie.
Zdalo by sa, že jediný svetlý bod je Cam, chlapec, ktorý nemá potrebu držať si od Luce odstup ako Daniel.
Problém je však v tom, že nevedno kedy, Luce sa na Daniela neskutočne namotala a navyše sa jej zdá tak stračne povedomý.... Hmh! Prečo asi! Že by sa už niekedy stretli?....

BFF: no... neviem, neviem

Úprimne povedané, mať Luce za najlepšiu kamarátku by nemuselo byť na škodu veci. Koniec koncov to, že sa vaša kamoška možno-takmer-frajerí s anjelom by vám mohlo celkom parádne pozdvihnúť socialny status....
Ale čo jej psychyka? A čo tie tiene? ČO s nimi, pýtam sa. Teda neviem ako vy, ale ja si myslím, že pri nej sa už odohralo až priveľa dosť dramatických úmrtí....a ja by som bola veľmi nerada ďalšia v poradí. Takže....Sorry, Luce, but not this time.

PLUS: freaks na každom kroku

Predstavte si všetkých šialencov sveta koncentrovaných na jednom mieste. VŠETKÝCH!!! Tak presne to je M,K. Vážne. Len v trošku menšom merítku. Nie je tam jediný človek, ktorý by sa aspoň vzdialene približoval k všeobecne zaužívanému normálu ľudí na ktorých sme zvyknutí. A to mám na mysli aj profesorov a všetpk ostatný personál z tejto vydarenej inštitúcie. Šibe tam naozaj každému. Svojim spôsobom...
Ako som povedala...freaks na každom kroku. Doslova....

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára