štvrtok 5. decembra 2013

Perla v piesku by Tessa Afsharováhttp://www.christbook.sk/3613-4014-thickbox/perla-v-piesku-tessa-afsharova.jpg
Nie je to neznámi príbeh. Nie je to nový motív. Ani nová zápletka. Vlastne vieme, ako to celé skončí. Poznáme to. Počuli sme to miliónkrát. Čítali sme to miliónkrát. Nemá nás čím prekvapiť. Myslíme si. A s týmto postojom sa púšťame do čítania.
A čítame. A odrazu sme ohromení. A ohúrení. A premožení. A vtiahnutí do príbehu oveľa väčšieho, ako sme čakali, oveľa intenzívnejšieho, ako sa na prvý pohľad môže zdať.
Nebudem tu hovoriť o deji, ten poznáme. Vieme, kto bola Rachab, čo bola zač. Vieme aj to, že sa neskôr dostala do izraelského tábora, Pán sa stal jej jediným Bohom, vydala sa za Salmona a stala s z nej žena viery, matka Boaza, žena ktorá má veľmi jasné miesto v Ježišovom rodokmeni. Toto vieme. Fakty.
Chcem hovoriť o tejto knihe z trochu iného pohľadu. Z pohľadu, ktorý odhaľujete Rachab nielen ako postavu z Písma, archetyp ženy, ktorá stelesňuje slova „z prachu povstáva krása“, ale ako ženu s minulosťou, srdcom, ktoré je vystavené svetu, a ktoré muselo reagovať, ako ženu, ktorú táto kniha vykresľuje až príliš reálne a ľudsky. A vy ju spoznávate. Jej vnútro. A preto je to tak hlboké a intenzívne. Lebo odrazu už nie je cudzinkou, ktorú sa rozhodnete za jej konanie súdiť a škatuľkovať ako „tú nehodnú“. Odrazu sa stane človekom, ktorý vám, stránka za stránkou zjavuje svoje srdce a vy zisťujete, že v ňom vždy bol hlad. Po niečom väčšom. A to vás dostane. A že aj keď bol udusený, pošliapaný, zahnaný do kúta a aj keď mu boli odobraté slová, stále bol dosť hlasný na to, aby v Rachab spôsobil šialenosť a odvahu, divokosť, ktorá mala jediný zámer a jediný cieľ. Zjednotiť jej srdce s Bohom. Tak ako to bolo zamýšľané. Od začiatku.
Áno, je to príbeh o láske. Salmon. Rachab. Manželstvo. Aj. Ale podľa mňa je to oveľa viac príbeh o tom, čo znamená „Podvečer je nám hosťom plač a radosť nad ránom“ (Žalm 30, 5), „aby som im dal veniec radosti namiesto popola, olej plesania namiesto smútku, rúcho radosti namiesto sklesnutého ducha“ (Izaiáš 61, 3). Rachab bola stelesnením „nehodnosti“. Predaná na prostitúciu. Srdce zatvrdilé. Človek by si pomyslel, že je posledná z posledný, z posledných, ktorí by mali akúkoľvek šancu dostať sa do vyvoleného národa, pred Božiu tvár. Byť s Ním. Ale na Bohu je skvelé to, že má rád paradoxy, nepredvídané zvraty. A nás. Neriadi sa našimi predpokladmi a nalinkovanými logickými štruktúrami. Na Rachab zjavil, že neexistuje nič, čo by mohla spraviť, aby od nej odstúpil. A ona to pozvanie prijala. Vierou akú nemalo mnoho „spravodlivých“ mužov. Áno.  Viac ako príbeh lásky medzi Rachab a Solmonom, je to podľa mňa príbeh lásky medzi Bohom a Rachab.
A čo sa týka romantiky medzi Rachab a Solmonom, tak skutočné veci sa v knihe začnú diať v izraelskom tábore. A vôbec sa to nedeje neočakávaným spôsobom. Vlastne romantikujú celkom bežne, románovsky a knižne. Ako to už býva. Dynamické je to vďaka Rachabinej túžbe spoznať Boha viac. A tak viac ako Solomona, rieši Boha (cool). A dokonca aj prostredie je vykreslené veľmi reálne. Ako z programu na Viasat History. A to je dobre.

A áno, môžeme túto knihu porovnávať s Vykúpenou láskou od Francine Riversovej. A možno by to nebolo ani tak odveci. Ale bacha. Perla v piesku je klenotom sama o sebe.A áno, idú Vianoce. A áno toto je veľmi dobrá kniha. Takže ju môžete kúpiť. Zabaliť a dať pod strom.
A tu sú linky, odkiaľ vám ju pošlú. A neviem, či aj zabalia, ale možno ak poviete tak aj to:
Kumran.sk


A ešte jedna super vec. Je advent. Aj v GODZONE SHOPE. A tak každý deň čakajte skvelé prekvapko. Kukajte stránku. Skvelé knihy. Skvelé oblečko. A zabalia vám to skvelí ľudia. A skvelí ľudia to donesú aj na poštu. A na pošte sú tiež skvelí ľudia. A najmä tety. Tak neváhajte.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára