utorok 7. mája 2013

Návrat staršieho brata by Neal Lozano

http://www.zaex.sk/obalky_knih/navrat_starsieho_brata_kum.jpg

Pravdou je, že som nad touto knihou hodnú chvíľu uvažovala, kým som bola schopná dať svoje myšlienky a názory dokopy a vystrúhať z nich niečo čo sa aspoň veľmi, veľmi, veľmi vzdialene podobá na recenziu.
Aby som bola konkrétna, ide o to, že Neal Lozeno ma v priebehu veľmi intenzívnej jazdy touto knihou párkrát tak usvedčil, až som sa naňho takmer naštvala (heeeej, len žartujem). Poznáte ten pocit, keď si myslíte, že niekto až pridobre vie, čo sa vo vás deje, čo si myslíte a tak... a vám to nejako nie je príjemné? Ak sa chystáte čítať túto knihu, pripravte sa na presne také pocity. Veľmi jemne, obozretne, ale účinne podávané odhaľovanie nie až tak dobrých motívov, ktoré stoja za našou službou v spoločenstve, v cirkvi, v komunite. A viete čo, je to paráda. Hovorím to úprimne.
Fakt je ten, že my sme Otcove deti, tí, ktorí majú nepretržitý, stály, skvelý prístup k dedičstvu, k otvoreným sýpkam, k hojnosti, ktorú si len s veľkou námahou dokážeme predstaviť. Nemusíme sa nechať oklamať mentalitou staršieho brata (pozri podobenstvo o márnotratnom synovi), strachom, ktorý sa ho zmocnil a ktorý ho uväzňoval v pozícii otroka.
http://kosciol.wiara.pl/files/12/01/31/016879_Wyrzec_sie_ducha_gniewu_34.jpg
„Čo by sa stalo, keby bol márnotratný syn na ceste domov stretol namiesto otca svojho staršieho brata? Čo sa stane ak neveriaci človek túžiaci stretnúť nášho Otca, stretne najskôr nás?“
Nuž, pokánie je zmena myslenia, mind transformation. A ak chceme priniesť prebudenie, rozširovať hranice Kráľovstva, prinášať Nebo na Zem, nemôžeme byť v koži súdiacich starších bratov, hľadieť na iných ich očami strachu, že prídeme o svoju pozícii v „dome“, byť ovládaní tým, že nevieme kto sme.
Osobne si myslím, že táto kniha naráža naozaj na základný problém našej mentality. Na to, že možno ešte stále nevieme kto sme, že sme neprijali našu skutočnú identitu, že možno ešte nežijeme ako synovia a dcéry Kráľa, a preto namiesto vrúcneho objatia nášho mladšieho brata, ktorý sa konečne vrátil domov, prichádzame s výčitkami, strachom opovrhnutím a obvineniami.
Ralph Martin o knihe napísal: „Nealova kniha sa venuje analýze staršieho brata, ktorý je prítomný v každom z nás. Je originálnym a citlivým obohatením literatúry o duchovnom raste a svätosti. Bude osožná pre mnohých.“
Ňu, ak si chcete túto knihu objednať, tak je to paráda, fakt, fakt, fakt. A urobte tak kliknutím sem, alebo sa preklikajte cez záložku KUMRAN.sk hore, medzi stránkami.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára